Balaton - największe jezioro Węgier!

Balaton to największe jezioro na Węgrzech, jest położone w północno-zachodniej części tego kraju, u podnóża Lasu Bakońskiego. Jest jeziorem pochodzenia tektonicznego, zajmuje powierzchnię ok. 597 km2. Ma 77km długości i osiąga szerokość od 2 do 14 km, średnia głębokość to 4m, a maksymalna głębokość wynosi 11m. Lustro wody położone jest ok 105m n.p.m.. Balaton charakteryzuje się niskimi i piaszczystymi brzegami. Jest ujściem licznych rzek, główną z nich jest Zala. Połączony jest kanałem Sió, regulującym odpływ wody, z Dunajem. Jest cudowny miejscem turystycznym, nadającym się do uprawiania wielu sportów wodnych. Jako największe jezioro w europie środkowej jest świetnym miejscem na wyprawy żeglarskie, a średnia temperatura wody latem, sięgająca ponad 20oC, zapewnia przyjemną kąpiel.


Ze względu na swoje rozmiary oraz umiejscowienie Balaton bardzo często nazywany jest "węgierskim morzem". Wypoczynek nad tym cudownym miejscem należy do niezwykle udanych i inspirujących. Wzdłuż południowego brzegu Balatonu rozciągają się miejscowości letniskowe. Życie nad Balatonem nie zamiera. Każdy z przybywających tu ludzi znajdzie coś dla siebie. Dzieci zachwycają się możliwością pluskania w aksamitnej, ciepłej wodzie. Dla nich też organizowane są wyjątkowo bajeczne i bezpieczne kąpieliska. Młodzież zachwyca się masowymi imprezami w okolicznych kurortach, w których dyskotekowe szaleństwo potrafi trwać aż do świtu. Dla spragnionych spokoju ciszy i romantycznych widoków, niezwykłością stają się poranne wschody słońca i trzcinowe łąki Małego Balatonu. Z kolei smakosze wina zachwycają się nad tym jeziorem bukietami smakowymi Badacsonyi Keknyelu i Tihanyi. Balaton to również niezwykły raj dla wędkarzy opowiadających o potężnych metrowych rybach i cudowna przygoda dla żeglarzy zmagających się z silnymi wiatrami.


Największą miejscowością wypoczynkową Balatonu jest Siofok. Piękne hotele i tętniące życiem restauracje to wizytówka tego miejsca. Miasteczko dumnie nosi nazwę "letniej stolicy" Węgier. Wybudowana w XIX wieku dzielnica willowa stała się niejako prekursorem rozwoju turystyki w tym niezwykłym miejscu. Dla turystów organizowanych jest wiele atrakcji. Latem odbywają się tu koncerty operetkowe oraz organowe. Miejsce przyciąga swoim urokiem osoby pragnące, poza plażami, skorzystać z uroku imprez i nocnych zabaw. Warto również wybrać się pieszo do pobliskiego rezerwatu przyrody Torek albo zwiedzić okoliczne atrakcje samochodem. Koniecznie trzeba odwiedzieć Muzeum Folwarczne oraz przepiękne Akwarium Balatońskie. Nie jest to miejscowość zaciszna, za to niezwykle rozrywkowa i kolorystyczna, nadająca się na miejsce wieczornych zabaw.


Najpiękniej ukwieconym kurortem Balatonu, oddalonym o kilkanaście kilometrów od Siofok, jest dwutysięczna mała miejscowość Balatonfolldvar. Króluje tu niebiańska cisza, zieleń parków oraz zacienionych alei. Obsadzona platanami promenada nad jeziorem oraz najpiękniejszy port jachtowy, to nie wszystkie atrakcje tego niezwykle urokliwego miejsca. Wyjątkowa dzielnica willowa z ciekawymi zabudowaniami z przełomu XIX i XX wieku nadaje miastu arystokratycznego pejzażu. Usytuowanie miasta przy ładnej pogodzie pozwala sięgnąć wzrokiem na ponad 200 metrów linii brzegowej. Wzdłuż brzegu zorganizowano wiele atrakcyjnych kąpielisk. Inne niezwykle ciekawe obiekty miasta warte zobaczenia to gotycki kościół oraz majestatyczna kula obserwacyjna. W sierpniu organizowany jest festiwal winobrania.
Na północnym brzegu Balatonu, najbardziej wysuniętym miejscem, widocznym na mapie jest Półwysep Tihany, do którego przybijają promy. Można więc na Półwysep dopłynąć z innych kurortów statkiem wycieczkowym. Na wzgórzu Tirany nad miastem wznosi się budynek opactwa benedyktynów, który został wybudowany w przepięknym barokowym stylu. Widok z tego miejsca malowniczo rozciąga się na cały Balaton. Do tutejszych osobliwych atrakcji zaliczyć można: wewnętrzne jezioro, idealne miejsce dla wędkarzy ze stożkiem wulkanicznym, Złoty Dom i najpiękniejsze pola lawendy. Warto odwiedzić to miejsce, aby zakupić pamiątkę z wakacji. Niezwykle interesująca sztuka ludowa, zapewnia nam nabycie ciekawej ceramiki, rzeźby, obrusu bądź serwety.


Najstarszym miastem okolic Balatonu jest Keszthely. Do rozwoju tego miasta, w dużej części przyczyniła się arystokratyczna węgierska rodzina, Festeticsów. Do dziś pozostawione po nich pamiątkowe budowle barokowe, cieszą oczy odwiedzających te strony turystów. Niezwykły Pałac, w którym obecnie znajduje się muzeum, jest najpiękniejszym zabytkiem regionu balatońskiego. Wśród wielu eksponatów, można również poznać historię samego jeziora, zobaczyć wiele odkrytych w nim przedmiotów oraz zapoznać się z czasem powstania poszczególnych balatońskich kąpielisk. Na uwagę zasługuje również średniowieczna część kościoła rzymsko-katolickiego, która może zachwycić najpiękniejszymi freskami zaliczanymi do perły dzieł węgierskiego gotyku.


Keszthely, poza zabytkami, słynie z organizowania stałych imprez, zwanych Festiwalami Balatońskimi. Udając się pieszo poza granice miasta możemy odwiedzić zamek Rezi, znajdujący się w górach Keszthely. Kilka kilometrów za miastem znajduje się buddyjska świątynia, a w miejscowości Balatonedercis Muzeum Afrykańskie.


Najsłynniejszym miejscem produkcji węgierskiego wina są górzyste tereny Badascony. Z winorośli uprawianych w tym regionie uzyskuje się winogrona do produkcji najlepszych win Szurkebardt i Keknyelu. Z kolei winnice południowego stoku góry bazaltowej zapraszają turystów na niezapomnianą smakową przygodę. Wybudowana na szczycie wieża widokowa pozwala na zachwycanie się malowniczą panoramą krajobrazu, rozciągającą się na cały region.


Warto również udać się na wycieczkę po okolicy, aby odwiedzić jezioro Matom z jaskinią - jeziorem zwaną Młynem. W okolicach Balatonu znajdują się również, znane na całym świecie, miejscowości uzdrowiskowe. Osadzony na wyspach wulkanicznych region słynie z żywych nadal wysięków siarkowych z wygasłych wulkanów. To właśnie w nich od dziesiątek lat ludzie szukają uzdrawiających sił. U stóp wzgórza Keszthely wybija jedno z najsłynniejszych źródeł termalnych tego regionu. Jest to rodzaj gejzera, którego krater tworzy jeziorko wypełnione ciepłą wodą o właściwościach leczniczych. Temperatura wody w gejzerze Heviz dochodzi do 38 stopni. Lekko siarkowa oraz radioaktywna woda, łącznie ze szlamem z dna jeziora, ma siłę leczniczą wspomagającą leczenie układu ruchu i chorób reumatycznych oraz dla osób z chorobami tarczycy czy układu pokarmowego. Borowiny z jeziora Hertz sprzedawane są jako produkty lecznicze. Uzdrowiskowe jezioro jest zagospodarowanym kąpieliskiem, otoczonym ciekawymi drewnianymi domkami, w których kuracjusze znajdują miejsce na szatnie, przebieralnie oraz mogą skorzystać z usług mieszczących się tam kawiarni.
Poza znanymi siłami uzdrawiającymi z jeziora, warte odwiedzenia są również okolice Heviz, za sprawą niezapomnianych walorów widokowych. Latem, kiedy zaczyna się okres kwitnięcia wielu roślin, okolice Heviz zmieniają się pod wpływem ich niezapomnianej kolorystyki. Kwitnienie lilii wodnych przywiezionych z Indii i pływających na tafli jeziora pozwala cieszyć się malowniczym widokiem. Jest to jedyne miejsce w Europie, w którym kwiaty te rosną na świeżym powietrzu. Dookoła jeziorka powstało sporo hoteli, pensjonatów i sanatoriów. Wiele letniskowych kurortów posiada dziś baseny kryte zasilane w okolicach uzdrowisk wodą termalną. Jakość usług hotelowych bardzo się poprawiła, w związku z czym można je swobodnie określić mianem jednych z najlepszych w Europie.


Rozsławiona na cały świat kwaśna woda Balatonu znajduje się w pobliżu innego znanego uzdrowiska. Miasto zwane Mekką chorych na serce, przyciąga w swoje granice całe rzesze kuracjuszy. Balatonfured, bo o nim tu mowa, słynie z niezwykle leczniczych właściwości źródła Kossuth-a, umiejscowionego koło kliniki kardiologicznej. Spośród siedmiu termalnych źródeł jedno wykorzystywane jest do kuracji pitnych. Powstanie uzdrowiska datuje się na okres XVII wieku ale pierwsze zapiski dotyczące leczniczych wód regionu, pochodzą z okresu sprzed 2000 lat. W XVIII wieku powstała tu słynna łaźnia piętrowa przyciągająca chorych, na zabiegi lecznicze. Od tego okresu zaczyna się rozkwit miejscowości i sława wartości leczniczych źródeł. Niedaleko miasta znajduje się słynna jaskinia Loczy oraz niezwykle widokowa góra Tomasza. U stóp wzniesienia odwiedzić warto Dolinę Koloska.


Największym centrum rekreacyjnym północnego brzegu Balatonu, jest ośmiotysięczna miejscowość Balatonalmadi. Słynąca z pięknych piaszczysto- kamienistych plaż miejscowość przyciąga amatorów sportów wodnych. Otoczona wzgórzami o ciekawej architekturze pięknych domów z czerwonego piaskowca.


Kogo znudzi życie kuracjusza, może wybrać się na podbój Balatonu wieczorową porą. Choć niektórzy złośliwcy nazywają to miejsce bajorem Europy, Balaton jest prawdziwą dumą Węgrów. Ruch turystyczny jest tu ogromny, ale woda w jeziorze jest nadzwyczaj czysta. Świadczą o tym regularne kontrole czystości. Nie jest to jednak najlepsze miejsce dla szukających ciszy turystów. Ilość restauracji pubów i dyskotek w zagęszczeniu na jednym kilometrze kwadratowym należy do najwyższych na świecie. Kiedy nad Balatonem zachodzi słonce, życie wcale nie zamiera. W przybrzeżnych pubach i restauracjach spotkać można ludzi spragnionych rozrywki i ciekawej zabawy. Romantyczni amatorzy spokojnych wieczorów mogą wybrać się na północny brzeg jeziora zakosztować pięknych widoków zachodzącego słońca i łagodnie ciszą usłanych łąk trzcinowych. Najpiękniejsza wielobarwność wulkanicznych krajobrazów brzegu północnego, zachwyci nas ze wzgórz zamkowych Boglar i Fonyod. Okoliczne widoki nie mają sobie równych... w szczególności kiedy oglądając je popijamy tutejszego Tokaya na tarasie restauracji w jednej z pobliskich winnic.


Węgrzy wiele uwagi poświęcają swojej tradycji. Na północnym brzegu Balatonu powstał zespól zabytków uwieczniających dawne życie w zagrodzie wiejskiej w Standopuszta. Obraz XIX wiecznego folwarku uwiecznione zostało w zespole 30 nietkniętych budowli z tamtego okresu. W tym ciekawym muzeum często organizowane są wystawy artystów plastyków, które w tematyce poświecone są całkowicie pięknemu Balatonowi. W Puszta znajduje się również stadnina koni w której rokrocznie organizowane są pokazy konne.


Okoliczne gospody coraz częściej zachwycają przybyłych gości folklorem węgierskiego tańca i muzyki, nadając tym samym swoim gościnnym murom, niezwykłego klimatu.


Balaton, obdarzony pięknem przyrody, potrafi zachwycić każdego znawcę. Okoliczne bagniska i trzcinowe pola są ostoją wielu gatunków ptaków. Wulkaniczne góry potrafią zaskoczyć ciekawymi wydrążonymi w skale jaskiniami. Okoliczna przyroda jest malownicza i wyjątkowa ze względu na klimat i podłoże, na jakim wyrosła.